Rusztowania przejezdne

Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele rusztowań, nie sposób nie wspomnieć o rusztowaniach przejezdnych. Jak sama nazwa wskazuje rusztowania przejezdne cechuje łatwa mobilność. Ze względu na swoje konkretne zastosowanie zazwyczaj są wykonane z aluminium. Tego rodzaju rusztowania są stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach, zdecydowanie rzadziej na zewnątrz budynków. Nadają się wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace konserwatorskie. Użycie tego lekkiego rusztowania chroni parkiety czy też innego rodzaju podłogi przed uszkodzeniem z powodu zbyt dużego ciężaru całej konstrukcji.


Zalety rusztowań przejezdnych

Do najważniejszych z zalet tego modelu rusztowań należy przede wszystkim lekkość wszystkich elementów oraz możliwość łatwego przemieszczania całej konstrukcji. Poza tym są proste w montażu oraz demontażu, ponadto łatwe w transporcie. Po złożeni zajmuje niewiele miejsca, można, więc w prosty sposób przetransportować rusztowanie nawet niewielkim samochodem. Zaletą jest możliwość przesuwania rusztowania po podłożu, po ustawieniu w wybranym miejscu blokujemy koła przy pomocy hamulców nożnych.

Kolejnym plusem jest fakt, iż można wykorzystywać rusztowania w pomieszczeniach i na zewnątrz, a ponieważ najczęściej wykonane są z aluminium to cechuje je odporność na różne warunki atmosferyczne.

Jest idealnym rozwiązanie przy pracach konserwatorskich, malowaniu sufitów bądź montażu oświetlenia. Dodatkowo są dość stabilne i wygodne w użytkowaniu ze względu na zastosowanie szerokich pomostów, możliwość regulowania na ramach co 25 centymetrów.


Wady rusztowań przejezdnych.

Jedną z największych wad rusztowań przejezdnych jest ograniczenie wysokości do 14 metrów. Dodatkowo istnieje problem, jeżeli chodzi o spore rozbudowę takiego rusztowania na długość. Stosując tego typu rusztowania należy się liczyć z koniecznością zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą. Ze względu na materiał, z jakiego najczęściej jest wykonany musimy być przygotowani na zainteresowanie osób sprzedających w skupach aluminium. Należy pamiętać, że w szybki sposób możemy zdemontować i przewieźć nasze rusztowanie w bezpieczne miejsce.


Montaż

Do montażu i demontażu zbędne są dodatkowe narzędzia, co czyni ten rodzaj rusztowań łatwym w rozstawianiu. Ponadto lekkość pozwala na bezproblemowe przenoszenie poszczególnych elementów konstrukcji. Do montażu tego rusztowania potrzebne są, co najmniej dwie osoby( oczywiście muszą posiadać odpowiednie uprawnienia do montażu rusztowań przemysłowych). Zastosowanie samozatrzaskowych zacisków pozwala na szybkie postawienie rusztowania. Zestaw jezdny montuje się w belce jezdnej lub dolnej ramie. Belki lub ramy tworzą podstawę nośną całej konstrukcji. Należy pamiętać o usztywnieniu podwozia jezdnego za pomocą łącznika bazowego.

Do rusztowań przejezdnych, w niektórych sytuacjach można zastosować elementy ramowych rusztowań lub stojakowych.

Rusztowania przejezdne są alternatywą dla rusztowań modułowych i fasadowych, idealnie się sprawdzają w sytuacjach, gdy konieczna jest częsta zmiana miejsca pracy. Oczywiście ma swoje wady i zalety i w zależności od konkretnych potrzeb może być bardzo dobrym narzędziem do pracy. Lekka i prosta konstrukcja gwarantuje szybkie rozpoczęcie pracy bez zbędnych problemów związanych z montowaniem rusztowania.

Zastosowanie aluminium znacząco wpływa na obniżenie ciężaru całej konstrukcji, przy jednoczesnym dbaniu o wysoką trwałość i jakość produktu.

Tego rodzaju modele sprawdzają się w wielu sytuacjach i są idealnym rozwiązanie dla prac wykończeniowych, np. przy malowaniu, zakładaniu klimatyzacji i wielu innych. W zależności od zaistniałych potrzeb można dowolnie zmieniać wysokość oraz szerokość, przy czym należy zaznaczyć, że jest to w dość dużym stopniu ograniczone.